ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA NAGRODY WIĘCEJ

Olejek eteryczny z eukaliptusa gałkowego (globulus): jak prawidłowo go stosować?

https://www.olium.pl/

Wśród olejków eterycznych z eukaliptusa ten z eukaliptusa gałkowego to niewątpliwie najskuteczniejszy i najsilniejszy olejek w przypadku problemów ze sferą oddechową. Jego działanie wykrztuśne jest wręcz niezwykłe. Olejek z eukaliptusa gałkowego będzie idealny na zapalenie oskrzeli, zapalenie nosogardzieli czy zapalenie zatok, a także na kaszel i zatkany nos. Jego moc i wysoka skuteczność sprawiają, że mogą stosować go tylko osoby dorosłe. Dla dzieci wybierz olejek z eukaliptusa promienistego. Nazwa łacińska: Eucalyptus globulus Labill. Część destylowana: liście

Środki ostrożności dotyczące stosowania

Uwaga! Olejek eteryczny z eukaliptusa gałkowego jest odpowiedni wyłącznie dla dorosłych i młodzieży. Przeciwwskazany u osób chorych na astmę. Nieodpowiedni do stosowania wszystkimi metodami aplikacji; przyjmowanie leku powinno odbywać się wyłącznie za zaleceniem terapeuty.

Grupy wiekowe

Dorośli i młodzież

Dorośli i młodzież

Dzieci poniżej 6 lat

Dzieci poniżej 6 lat

Kobiety w ciąży i karmiące piersią

Kobiety w ciąży i karmiące piersią

Dzieci poniżej 3 lat

Dzieci poniżej 3 lat

Możliwe sposoby użycia

Inhalacja

Inhalacja

Przez skórę

Przez skórę

Dyfuzja

Dyfuzja

Doustnie

Doustnie

Zagrożenia związane z użytkowaniem

Działa drażniąco na skórę

Działa drażniąco na skórę

Działa neurotoksycznie

Działa neurotoksycznie

Działa podobnie do kortyzonu

Działa podobnie do kortyzonu

Działa drażniąco na drogi oddechowe

Działa drażniąco na drogi oddechowe

Inne środki ostrożności

Porada medyczna

Stosowanie olejku eterycznego z eukaliptusa gałkowego wymaga zgody od terapeuty.

Aplikacja na skórę

Przed użyciem należy pamiętać o rozcieńczeniu olejku eterycznego do 20% w oleju roślinnym (20% olejku eterycznego w 80% oleju roślinnego).

Dyfuzja

Zaleca się stosowanie tego olejku w dyfuzji jako mieszaniny składającej się z 20% olejku eukaliptusowego i 80% oleju roślinnego, odpowiedniego dla dyfuzorów.

Przeciwwskazania

Olejek eteryczny z eukaliptusa gałkowego jest przeciwwskazany u osób chorych na astmę i epilepsję.

Składniki alergenne

Olejek eteryczny z eukaliptusa gałkowego zawiera alergenne składniki biochemiczne:

  • limonen (≤11%)

  • geraniol (≤0,5%)

  • linalol (≤0,1%)

Uwaga: Olejek najlepiej przetestować przed użyciem (nanieś dwie krople w zgięcie łokcia na co najmniej 24 godziny, aby sprawdzić, czy nie ma reakcji alergicznej).

Właściwości olejku eterycznego z eukaliptusa gałkowego

Olejek eteryczny z eukaliptusa gałkowego jest silnie skoncentrowany w 1,8-cyneol i alfa-pinen. Te różne cząsteczki nadają mu następujące właściwości:

  • wykrztuśne, mukolityczne +++ (α-pinen, 1,8-cyneol (eukaliptol)):

    Alfa-pinen reguluje nadmierne wydzielanie śluzu przez oskrzela, natomiast 1,8-cyneol pomaga w rozrzedzaniu wydzieliny i wydalaniu jej z dróg oddechowych. Razem te cząsteczki pomagają wyeliminować problemy oddechowe.

  • antyseptyczne +++ (α-pinen):

    Alfa-pinen obecny w olejku eterycznym z eukaliptusa gałkowego skutecznie zapobiega rozwojowi i wzrostowi bakterii, wirusów oraz grzybów.

  • antybakteryjne++ (1,8-cyneol (eukaliptol)):

    Działanie bakteriobójcze 1,8-cyneolu wykazano w stosunku do bakterii takich jak gronkowce. Alfa-pinen zapobiega także rozwojowi Staphylococcus aureus, Escherichia coli czy nawet Klebsiella pneumoniae.

  • przeciwgrzybicze ++ (α-pinen) :

    Poprzez kontakt lub dyfuzję atmosferyczną alfa-pinen zapobiega rozwojowi grzybów, takich jak Candida albicans i Saccharomyces cerevisiae.

  • antywirusowe ++ (α-pinen, 1,8-cyneol (eukaliptol)) :

    Alfa-pinen i 1,8-cyneol stanowią barierę ochronną przed wirusami, spowalniając tym samym ich rozwój w organizmie, aby jak najszybciej je wyeliminować.

  • przeciwpasożytnicze ++ :

    Ten olejek eteryczny zapobiega, jak i eliminuje obecność pasożytów w organizmie.

  • przeciwzapalne + (1,8-cyneol (eukaliptol)) :

    1,8-cyneol moduluje reakcję organizmu na atak (zapalenie), łagodząc uczucie ciepła i wynikające z niego zaczerwienienie.

  • środek odstraszający owady + :

    Ten olejek eteryczny zawiera skuteczne cząsteczki odstraszające owady.

Także drugorzędne właściwości:

  • gojące
  • moczopędne
  • przeciwskurczowe
  • przeciwreumatyczne
  • poprawiające samopoczucie

Na zapalenie oskrzeli

Skuteczność: ++++

Stosowanie

Dorośli i dzieci powyżej 6 lat. Na skórę, 1 kroplę olejku z eukaliptusa gałkowego rozcieńczyć w 4 kroplach oleju roślinnego i nakładać na klatkę piersiową 4 razy dziennie przez 5 do 7 dni.

Używanie w synergii

Dorośli i dzieci powyżej 6 lat. Powtarzaj 3 do 4 razy dziennie przez 8 dni. Nałóż tę mieszaninę na plecy, klatkę piersiową i łuki stóp:

  • 2 krople olejku eterycznego z eukaliptusa gałkowego

  • 2 krople olejku eterycznego Ravintsara

  • 2 krople olejku eterycznego Niaouli

  • 2 krople olejku eterycznego z tymianku Borneol

  • 15 ml oleju arganowego

Źródło: Couic-Marinier, F., & Touboul, A. (2017). Le guide Terre vivante des huiles essentielles. Terre Vivante.

Na nieżyt nosa, zapalenie zatok, grypę, infekcje laryngologiczne

Skuteczność: +++

Stosowanie

Dorośli i dzieci powyżej 6 lat. Na skórę, 1 kroplę olejku z eukaliptusa gałkowego rozcieńcz w 4 kroplach oleju roślinnego i nakładaj na klatkę piersiową 4 razy dziennie przez 5 do 7 dni.

Eukaliptus gałkowy czy eukaliptus promienisty?

W przypadku infekcji laryngologicznych olejek eteryczny z eukaliptusa gałkowego działa przeciwwirusowo, antybakteryjnie i antyseptycznie, ale w celu prostszego i bardziej elastycznego stosowania użyj zamiast niego olejku eterycznego z eukaliptusa promienistego: 1 kropla olejku z eukaliptusa promienistego na 4 krople oleju roślinnego, nakładaj na dotknięty dolegliwościami obszar (szyja, klatka piersiowa, zatoki, za uszami) 4 razy dziennie przez 5 do 7 dni.

Do oczyszczania powietrza

Skuteczność: +++

Stosowanie

Dorośli i dzieci powyżej 6 lat. Dyfuzja, rozcieńczyć olejek z eukaliptusa gałkowego do 20% w innym olejku eterycznym i włączyć urządzenie na 30-minutowy cykl, zgodnie z instrukcjami dyfuzora.

Eukaliptus gałkowy czy grejpfrut?

Eukaliptus gałkowy bardzo skutecznie oczyszcza powietrze, jednak lepiej nie używać go samego. Aby łatwo i efektywnie oczyszczać powietrze, użyj olejku grejpfrutowego.

Używanie w synergii

Dorośli i dzieci powyżej 6 lat. Dodaj odpowiednią liczbę kropli tej mieszanki, wskazaną w instrukcji dyfuzora, i włącz urządzenie na około 30 minut:

  • 40 kropli olejku eterycznego z grejpfruta

  • 20 kropli olejku eterycznego Ravintsara

  • 20 kropli olejku eterycznego z eukaliptusa gałkowego

  • 20 kropli olejku eterycznego z cytryny

Więcej szczegółów: olejki do oczyszczania powietrza.

Na kandydozę, zakażenie skóry

Skuteczność: +++

Stosowanie

Dla dorosłych i młodzieży. Na skórę, nanieść 1 kroplę olejku na wacik lub rozcieńczyć 2 krople w łyżeczce oleju roślinnego, w zależności od powierzchni, na jakiej będziemy rozprowadzać mieszankę.

Eukaliptus gałkowy czy Niaouli?

W walce z kandydozą skuteczniejszy będzie olejek eteryczny Niaouli: zaaplikuj kilka kropli olejku rozcieńczonego do 50% w oleju roślinnym na obszar dotknięty chorobą, stosuj 3 razy dziennie.

Na gorączkę

Skuteczność: +++

Stosowanie

Dorośli i dzieci powyżej 6 lat. Na skórę, 1 kroplę olejku z eukaliptusa gałkowego rozcieńcz w 4 kroplach oleju roślinnego i nakładaj na klatkę piersiową 4 razy dziennie, aż do całkowitego ustąpienia gorączki.

Eukaliptus gałkowy czy eukaliptus promienisty?

Eukaliptus gałkowy działa termoregulacyjnie, jednak przy gorączce lepszy będzie olejek eteryczny z eukaliptusa promienistego. Wymocz stopy w roztworze zawierającym 10 kropli olejku z eukaliptusa promienistego na 100 g soli.

Na mokry kaszel

Skuteczność: +++

Stosowanie

Dorośli i dzieci powyżej 6 lat. Na skórę, 1 kroplę olejku z eukaliptusa gałkowego rozcieńcz w 4 kroplach oleju roślinnego i nakładaj na klatkę piersiową 4 razy dziennie, aż do całkowitego ustąpienia kaszlu.

Eukaliptus gałkowy czy eukaliptus promienisty?

Ze względu na prostszy sposób użycia, w walce z mokrym kaszlem równie dobrze sprawdzi się olejek z eukaliptusa promienistego zamiast gałkowego. Rozcieńczyć 1 kroplę olejku z eukaliptusa promienistego w 4 kroplach oleju roślinnego, nakładać na klatkę piersiową i górną część pleców 4 razy dziennie przez 5 dni.

Eukaliptus promienisty jest wskazany przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, podczas gdy eukaliptus gałkowy będzie bardziej odpowiedni na schorzenia dolnych dróg oddechowych.

Inne zastosowania olejku z eukaliptusa gałkowego

Olejek eteryczny z eukaliptusa gałkowego jest stosowany przy wielu okazjach, szczególnie w związku z jego właściwościami obkurczającymi i antyseptycznymi w przypadku dróg oddechowych. W większości poniższych zastosowań będzie to skuteczny, ale niekoniecznie najlepszy olejek eteryczny. Dlatego wskazujemy Ci najlepsze zamienniki olejku z eukaliptusa gałkowego, w przypadku następujących problemów.

Ból w mięśniach

Eukaliptus gałkowy może być skuteczny, ale... lepiej jest zastosować olejek eteryczny Wintergreen: na skórę, delikatnie wmasować w dotknięte miejsce 1 kroplę zmieszaną z 4 kroplami oleju roślinnego, stosować 4 razy dziennie, aż do poprawy.

Na owady

Eukaliptus gałkowy jest skuteczny, szczególnie do odstraszania wszy i pcheł, ale… cytronella Java jest znacznie lepsza: w przypadku skóry rozcieńcz 1 kroplę olejku w 4 kroplach oleju roślinnego i nałóż na odsłonięte części ciała.

Gronkowiec złocisty

Eukaliptus gałkowy byłby skuteczny przeciwko gronkowcowi złocistemu, ale… w zależności od miejsca dotkniętego infekcją i jej pochodzenia bardziej odpowiednie są inne olejki eteryczne, takie jak: drzewo herbaciane, ajowan lub oregano greckie. W przypadku gronkowca należy zasięgnąć porady pracownika służby zdrowia.

Jak rozpoznać dobry olejek eteryczny z eukaliptusa gałkowego?

Właściwości botaniczne
  • Nazwa łacińska: Eucalyptus globulus Labill.
  • Rodzina botaniczna: Myrtaceae
  • Wykorzystana część: liście
  • Kraj pochodzenia: Hiszpania
Właściwości fizyczne
  • Gęstość w 20°C: 0.905 do 0.921
  • Współczynnik załamania światła w 20°C: 1.460 do 1.466
  • Skręcalność optyczna w 20°C: 3 do 8
  • Temperatura zapłonu: 51
Właściwości organoleptyczne
  • Wygląd: ciecz
  • Kolor: żółty do bladożółtego
  • Zapach: aromatyczny, wznoszący
Właściwości biochemiczne
  • 1,8-cyneol (eukaliptol): od 58 do 85,5%
  • α-pinen: 10 do 22%
  • aromadenren: 1 do 5%
  • paracymen: 1 do 5%
  • trans-pinokarweol: 1 do 5%
  • globulol: 0,5 do 1,5%

Różne olejki eteryczne z eukaliptusa

Eukaliptus promienisty, eukaliptus cytrynowy, eukaliptus gałkowy czy eukaliptus smithii? Kiedy i jak stosować te olejki?

Chociaż należą do tego samego rodzaju, te 4 gatunki są bardzo różne i dlatego ich olejki eteryczne nie są takie same. Aby uzyskać więcej informacji, dowiedz się, jak odróżnić olejki eteryczne z eukaliptusa.

Odnośnie tych porad

Ten artykuł o aromaterapii został napisany przez Théophane de la Charie, autora książki „Uzdrawianie olejkami eterycznymi”, w towarzystwie multidyscyplinarnego zespołu farmaceutów, biochemików i agronomów.

Compagnie des Sens i jej zespół nie zachęcają do samoleczenia. Udzielane informacje i porady pochodzą z referencyjnej bazy bibliograficznej (książki, publikacje naukowe itp.). Są one podawane w celach informacyjnych lub by zainspirować do zgłębiania tematu aromaterapii: w żaden sposób nie powinny zastępować diagnozy, konsultacji lub obserwacji lekarskiej i nie mogą pociągać do odpowiedzialności Compagnie des Sens.