Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.
Olejek eteryczny z eukaliptusa gałkowego (globulus): jak prawidłowo go stosować?
Wśród olejków eterycznych z eukaliptusa ten z eukaliptusa gałkowego to niewątpliwie najskuteczniejszy i najsilniejszy olejek w przypadku problemów ze sferą oddechową. Jego działanie wykrztuśne jest wręcz niezwykłe. Olejek z eukaliptusa gałkowego będzie idealny na zapalenie oskrzeli, zapalenie nosogardzieli czy zapalenie zatok, a także na kaszel i zatkany nos. Jego moc i wysoka skuteczność sprawiają, że mogą stosować go tylko osoby dorosłe. Dla dzieci wybierz olejek z eukaliptusa promienistego. Nazwa łacińska: Eucalyptus globulus Labill. Część destylowana: liście
Środki ostrożności dotyczące stosowania
Uwaga! Olejek eteryczny z eukaliptusa gałkowego jest odpowiedni wyłącznie dla dorosłych i młodzieży. Przeciwwskazany u osób chorych na astmę. Nieodpowiedni do stosowania wszystkimi metodami aplikacji; przyjmowanie leku powinno odbywać się wyłącznie za zaleceniem terapeuty.
Grupy wiekowe
Dorośli i młodzież
Dzieci poniżej 6 lat
Kobiety w ciąży i karmiące piersią
Dzieci poniżej 3 lat
Możliwe sposoby użycia
Inhalacja
Przez skórę
Dyfuzja
Doustnie
Zagrożenia związane z użytkowaniem
Działa drażniąco na skórę
Działa neurotoksycznie
Działa podobnie do kortyzonu
Działa drażniąco na drogi oddechowe
Inne środki ostrożności
Porada medyczna
Stosowanie olejku eterycznego z eukaliptusa gałkowego wymaga zgody od terapeuty.
Aplikacja na skórę
Przed użyciem należy pamiętać o rozcieńczeniu olejku eterycznego do 20% w oleju roślinnym (20% olejku eterycznego w 80% oleju roślinnego).
Dyfuzja
Zaleca się stosowanie tego olejku w dyfuzji jako mieszaniny składającej się z 20% olejku eukaliptusowego i 80% oleju roślinnego, odpowiedniego dla dyfuzorów.
Przeciwwskazania
Olejek eteryczny z eukaliptusa gałkowego jest przeciwwskazany u osób chorych na astmę i epilepsję.
Składniki alergenne
Olejek eteryczny z eukaliptusa gałkowego zawiera alergenne składniki biochemiczne:
-
limonen (≤11%)
-
geraniol (≤0,5%)
-
linalol (≤0,1%)
Uwaga: Olejek najlepiej przetestować przed użyciem (nanieś dwie krople w zgięcie łokcia na co najmniej 24 godziny, aby sprawdzić, czy nie ma reakcji alergicznej).
Właściwości olejku eterycznego z eukaliptusa gałkowego
Olejek eteryczny z eukaliptusa gałkowego jest silnie skoncentrowany w 1,8-cyneol i alfa-pinen. Te różne cząsteczki nadają mu następujące właściwości:
-
wykrztuśne, mukolityczne +++ (α-pinen, 1,8-cyneol (eukaliptol)):
Alfa-pinen reguluje nadmierne wydzielanie śluzu przez oskrzela, natomiast 1,8-cyneol pomaga w rozrzedzaniu wydzieliny i wydalaniu jej z dróg oddechowych. Razem te cząsteczki pomagają wyeliminować problemy oddechowe.
-
antyseptyczne +++ (α-pinen):
Alfa-pinen obecny w olejku eterycznym z eukaliptusa gałkowego skutecznie zapobiega rozwojowi i wzrostowi bakterii, wirusów oraz grzybów.
-
antybakteryjne++ (1,8-cyneol (eukaliptol)):
Działanie bakteriobójcze 1,8-cyneolu wykazano w stosunku do bakterii takich jak gronkowce. Alfa-pinen zapobiega także rozwojowi Staphylococcus aureus, Escherichia coli czy nawet Klebsiella pneumoniae.
-
przeciwgrzybicze ++ (α-pinen) :
Poprzez kontakt lub dyfuzję atmosferyczną alfa-pinen zapobiega rozwojowi grzybów, takich jak Candida albicans i Saccharomyces cerevisiae.
-
antywirusowe ++ (α-pinen, 1,8-cyneol (eukaliptol)) :
Alfa-pinen i 1,8-cyneol stanowią barierę ochronną przed wirusami, spowalniając tym samym ich rozwój w organizmie, aby jak najszybciej je wyeliminować.
-
przeciwpasożytnicze ++ :
Ten olejek eteryczny zapobiega, jak i eliminuje obecność pasożytów w organizmie.
-
przeciwzapalne + (1,8-cyneol (eukaliptol)) :
1,8-cyneol moduluje reakcję organizmu na atak (zapalenie), łagodząc uczucie ciepła i wynikające z niego zaczerwienienie.
-
środek odstraszający owady + :
Ten olejek eteryczny zawiera skuteczne cząsteczki odstraszające owady.
Także drugorzędne właściwości:
- gojące
- moczopędne
- przeciwskurczowe
- przeciwreumatyczne
- poprawiające samopoczucie
Na zapalenie oskrzeli
Skuteczność: ++++
Stosowanie
Dorośli i dzieci powyżej 6 lat. Na skórę, 1 kroplę olejku z eukaliptusa gałkowego rozcieńczyć w 4 kroplach oleju roślinnego i nakładać na klatkę piersiową 4 razy dziennie przez 5 do 7 dni.
Używanie w synergii
Dorośli i dzieci powyżej 6 lat. Powtarzaj 3 do 4 razy dziennie przez 8 dni. Nałóż tę mieszaninę na plecy, klatkę piersiową i łuki stóp:
-
2 krople olejku eterycznego z eukaliptusa gałkowego
-
2 krople olejku eterycznego Ravintsara
-
2 krople olejku eterycznego Niaouli
-
2 krople olejku eterycznego z tymianku Borneol
-
15 ml oleju arganowego
Źródło: Couic-Marinier, F., & Touboul, A. (2017). Le guide Terre vivante des huiles essentielles. Terre Vivante.
Na nieżyt nosa, zapalenie zatok, grypę, infekcje laryngologiczne
Skuteczność: +++
Stosowanie
Dorośli i dzieci powyżej 6 lat. Na skórę, 1 kroplę olejku z eukaliptusa gałkowego rozcieńcz w 4 kroplach oleju roślinnego i nakładaj na klatkę piersiową 4 razy dziennie przez 5 do 7 dni.
Eukaliptus gałkowy czy eukaliptus promienisty?
W przypadku infekcji laryngologicznych olejek eteryczny z eukaliptusa gałkowego działa przeciwwirusowo, antybakteryjnie i antyseptycznie, ale w celu prostszego i bardziej elastycznego stosowania użyj zamiast niego olejku eterycznego z eukaliptusa promienistego: 1 kropla olejku z eukaliptusa promienistego na 4 krople oleju roślinnego, nakładaj na dotknięty dolegliwościami obszar (szyja, klatka piersiowa, zatoki, za uszami) 4 razy dziennie przez 5 do 7 dni.
Do oczyszczania powietrza
Skuteczność: +++
Stosowanie
Dorośli i dzieci powyżej 6 lat. Dyfuzja, rozcieńczyć olejek z eukaliptusa gałkowego do 20% w innym olejku eterycznym i włączyć urządzenie na 30-minutowy cykl, zgodnie z instrukcjami dyfuzora.
Eukaliptus gałkowy czy grejpfrut?
Eukaliptus gałkowy bardzo skutecznie oczyszcza powietrze, jednak lepiej nie używać go samego. Aby łatwo i efektywnie oczyszczać powietrze, użyj olejku grejpfrutowego.
Używanie w synergii
Dorośli i dzieci powyżej 6 lat. Dodaj odpowiednią liczbę kropli tej mieszanki, wskazaną w instrukcji dyfuzora, i włącz urządzenie na około 30 minut:
-
40 kropli olejku eterycznego z grejpfruta
-
20 kropli olejku eterycznego Ravintsara
-
20 kropli olejku eterycznego z eukaliptusa gałkowego
-
20 kropli olejku eterycznego z cytryny
Więcej szczegółów: olejki do oczyszczania powietrza.
Na kandydozę, zakażenie skóry
Skuteczność: +++
Stosowanie
Dla dorosłych i młodzieży. Na skórę, nanieść 1 kroplę olejku na wacik lub rozcieńczyć 2 krople w łyżeczce oleju roślinnego, w zależności od powierzchni, na jakiej będziemy rozprowadzać mieszankę.
Eukaliptus gałkowy czy Niaouli?
W walce z kandydozą skuteczniejszy będzie olejek eteryczny Niaouli: zaaplikuj kilka kropli olejku rozcieńczonego do 50% w oleju roślinnym na obszar dotknięty chorobą, stosuj 3 razy dziennie.
Na gorączkę
Skuteczność: +++
Stosowanie
Dorośli i dzieci powyżej 6 lat. Na skórę, 1 kroplę olejku z eukaliptusa gałkowego rozcieńcz w 4 kroplach oleju roślinnego i nakładaj na klatkę piersiową 4 razy dziennie, aż do całkowitego ustąpienia gorączki.
Eukaliptus gałkowy czy eukaliptus promienisty?
Eukaliptus gałkowy działa termoregulacyjnie, jednak przy gorączce lepszy będzie olejek eteryczny z eukaliptusa promienistego. Wymocz stopy w roztworze zawierającym 10 kropli olejku z eukaliptusa promienistego na 100 g soli.
Na mokry kaszel
Skuteczność: +++
Stosowanie
Dorośli i dzieci powyżej 6 lat. Na skórę, 1 kroplę olejku z eukaliptusa gałkowego rozcieńcz w 4 kroplach oleju roślinnego i nakładaj na klatkę piersiową 4 razy dziennie, aż do całkowitego ustąpienia kaszlu.
Eukaliptus gałkowy czy eukaliptus promienisty?
Ze względu na prostszy sposób użycia, w walce z mokrym kaszlem równie dobrze sprawdzi się olejek z eukaliptusa promienistego zamiast gałkowego. Rozcieńczyć 1 kroplę olejku z eukaliptusa promienistego w 4 kroplach oleju roślinnego, nakładać na klatkę piersiową i górną część pleców 4 razy dziennie przez 5 dni.
Eukaliptus promienisty jest wskazany przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, podczas gdy eukaliptus gałkowy będzie bardziej odpowiedni na schorzenia dolnych dróg oddechowych.
Inne zastosowania olejku z eukaliptusa gałkowego
Olejek eteryczny z eukaliptusa gałkowego jest stosowany przy wielu okazjach, szczególnie w związku z jego właściwościami obkurczającymi i antyseptycznymi w przypadku dróg oddechowych. W większości poniższych zastosowań będzie to skuteczny, ale niekoniecznie najlepszy olejek eteryczny. Dlatego wskazujemy Ci najlepsze zamienniki olejku z eukaliptusa gałkowego, w przypadku następujących problemów.
Ból w mięśniach
Eukaliptus gałkowy może być skuteczny, ale... lepiej jest zastosować olejek eteryczny Wintergreen: na skórę, delikatnie wmasować w dotknięte miejsce 1 kroplę zmieszaną z 4 kroplami oleju roślinnego, stosować 4 razy dziennie, aż do poprawy.
Na owady
Eukaliptus gałkowy jest skuteczny, szczególnie do odstraszania wszy i pcheł, ale… cytronella Java jest znacznie lepsza: w przypadku skóry rozcieńcz 1 kroplę olejku w 4 kroplach oleju roślinnego i nałóż na odsłonięte części ciała.
Gronkowiec złocisty
Eukaliptus gałkowy byłby skuteczny przeciwko gronkowcowi złocistemu, ale… w zależności od miejsca dotkniętego infekcją i jej pochodzenia bardziej odpowiednie są inne olejki eteryczne, takie jak: drzewo herbaciane, ajowan lub oregano greckie. W przypadku gronkowca należy zasięgnąć porady pracownika służby zdrowia.
Jak rozpoznać dobry olejek eteryczny z eukaliptusa gałkowego?
Właściwości botaniczne
- Nazwa łacińska: Eucalyptus globulus Labill.
- Rodzina botaniczna: Myrtaceae
- Wykorzystana część: liście
- Kraj pochodzenia: Hiszpania
Właściwości fizyczne
- Gęstość w 20°C: 0.905 do 0.921
- Współczynnik załamania światła w 20°C: 1.460 do 1.466
- Skręcalność optyczna w 20°C: 3 do 8
- Temperatura zapłonu: 51
Właściwości organoleptyczne
- Wygląd: ciecz
- Kolor: żółty do bladożółtego
- Zapach: aromatyczny, wznoszący
Właściwości biochemiczne
- 1,8-cyneol (eukaliptol): od 58 do 85,5%
- α-pinen: 10 do 22%
- aromadenren: 1 do 5%
- paracymen: 1 do 5%
- trans-pinokarweol: 1 do 5%
- globulol: 0,5 do 1,5%
Różne olejki eteryczne z eukaliptusa
Eukaliptus promienisty, eukaliptus cytrynowy, eukaliptus gałkowy czy eukaliptus smithii? Kiedy i jak stosować te olejki?
Chociaż należą do tego samego rodzaju, te 4 gatunki są bardzo różne i dlatego ich olejki eteryczne nie są takie same. Aby uzyskać więcej informacji, dowiedz się, jak odróżnić olejki eteryczne z eukaliptusa.
Odnośnie tych porad
Ten artykuł o aromaterapii został napisany przez Théophane de la Charie, autora książki „Uzdrawianie olejkami eterycznymi”, w towarzystwie multidyscyplinarnego zespołu farmaceutów, biochemików i agronomów.
Compagnie des Sens i jej zespół nie zachęcają do samoleczenia. Udzielane informacje i porady pochodzą z referencyjnej bazy bibliograficznej (książki, publikacje naukowe itp.). Są one podawane w celach informacyjnych lub by zainspirować do zgłębiania tematu aromaterapii: w żaden sposób nie powinny zastępować diagnozy, konsultacji lub obserwacji lekarskiej i nie mogą pociągać do odpowiedzialności Compagnie des Sens.