Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.
Olejek eteryczny z nardu z himalajów: jak prawidłowo go stosować?
Nard, czyli nardostachys wielokwiatowy, to roślina z rodziny Valerianaceae, która rośnie na wyżynach Himalajów na wysokości ponad 4000 metrów. Dostarcza rzadkiego i cennego olejku eterycznego, wyróżniającego się działaniem uspokajającym, łagodzącym w sytuacjach stresowych lub gdy chodzi o uspokojenie wzburzonych emocji. Wspiera także porost włosów, a na tym nie kończą się jego zalety: złagodzi także łuszczycę, żylaki i hemoroidy. Nazwa łacińska: Nardostachys jatamansi DC. Część destylowana: kłącza
Środki ostrożności dotyczące stosowania
Zachowaj ostrożność! Olejek eteryczny z nardu z Himalajów to rzadki olejek, który może być stosowany tylko przez osoby dorosłe i młodzież. Nie zaleca się spożywania tego olejku. Nie wykazuje on toksyczności, ale ma właściwości estrogenopodobne.
Grupy wiekowe
Dorośli i młodzież
Dzieci poniżej 6 lat
Kobiety w ciąży i karmiące piersią
Dzieci poniżej 3 lat
Możliwe sposoby użycia
Inhalacja
Przez skórę
Dyfuzja
Doustnie
Zagrożenia związane z użytkowaniem
Działa estrogenopodobnie
Inne środki ostrożności
Opinia lekarska
Osoby cierpiące na epilepsję i astmę powinny zasięgnąć porady lekarza przed użyciem olejku eterycznego z nardu himalajskiego.
Nie zaleca się długotrwałego stosowania olejku nardowego.
Aplikacja na skórę
Przed nałożeniem olejku eterycznego na skórę rozcieńcz go olejem roślinnym (20% olejku eterycznego na 80% oleju roślinnego).
Dyfuzja
Rozcieńcz od 5 do 10% olejku eterycznego z nardu z Himalajów w innych olejkach eterycznych, stosując go w dyfuzji atmosferycznej.
Kobiety w ciąży i dzieci powyżej 3 miesiąca życia mogą cieszyć się dyfuzją atmosferyczną bez ryzyka.
Składniki alergenne
Olejek eteryczny z nardu zawiera kilka alergennych składników biochemicznych:
- eugenol (≤ 0,5%)
- limonen (≤ 1%)
- linalol (≤ 1%)
Uwaga: najlepiej przetestować olejek przed użyciem (nanieść 2 krople w zgięcie łokcia i pozostawić przez co najmniej 24 godziny, aby sprawdzić, czy nie ma reakcji alergicznej).
Właściwości olejku eterycznego z nardu himalajskiego
Olejek eteryczny z nardu jest wysoce skoncentrowany w viridiflorol, kalaren i alfa-paczulen. Te cząsteczki nadają mu następujące właściwości:
-
uspokajające oddech, uspokajające serce +++ :
Olejek eteryczny z nardu z Himalajów zawiera kalaren i alfa-paczulen, których działanie spowalnia tętno, a tym samym częstość oddechów.
-
regenerujące skórę ++ :
Olejek eteryczny z nardu himalajskiego tonizuje i ujędrnia skórę. Będzie działać szczególnie na łuszczycę.
-
flebotoniczne, tonizujące + :
Ten olejek eteryczny usprawnia krążenie krwi i tonizuje ściany żył.
-
stymulujące jajniki + :
Viridiflorol obecny w olejku eterycznym z nardu jest podobny do estrogenu, naśladuje działanie hormonów żeńskich, a tym samym pomaga stymulować owulację.
-
przeciwzapalne + :
Kalaren i alfa-paczulen pomagają regulować reakcję organizmu na zapalenie, ograniczają zaczerwienienie i uczucie gorąca (stan zapalny), które wynikają z naturalnej odpowiedzi immunologicznej.
-
antybakteryjne + :
Olejek eteryczny z nardu zwalcza rozwój bakterii, ograniczając ich namnażanie.
Także drugorzędne właściwości:
- porost włosów
Na porost włosów
Skuteczność: ++++
Stosowanie
Dla dorosłych i młodzieży. Na skórę, 1 kropla olejku nardowego do szamponu przed każdym myciem.
Na łuszczycę
Skuteczność: ++++
Stosowanie
Dla dorosłych i młodzieży. Na skórę, 2 krople olejku nardowego miejscowo, 2 razy dziennie. Po 3 tygodniach stosowania należy zrobić tygodniową przerwę. W przypadku dzieci powyżej 6 lat przed użyciem należy zasięgnąć porady lekarza.
Na egzemę
Skuteczność: +++
Stosowanie
Dla dorosłych i młodzieży. Na skórę, 1 kropla olejku nardowego na 4 krople oleju roślinnego, nanieść na dotknięte chorobą obszary, stosować 2 razy dziennie przez maksymalnie 3 tygodnie. W razie potrzeby zrób tygodniową przerwę przed wznowieniem kuracji. W przypadku dzieci w wieku powyżej 6 lat przed użyciem skonsultuj się z lekarzem.
Nard z Himalajów czy Geranium Rosat?
Olejek nardowy będzie bardzo skuteczny, ale jeśli masz pod ręką olejek eteryczny Geranium Rosat sprawdzi się on jeszcze lepiej! Na skórę: 1 kropla Geranium Rosat na 4 krople oleju roślinnego, nanieść na dotknięte chorobą obszary, stosować 2 razy dziennie, maksymalnie przez 3 tygodnie. Zrób tydzień przerwy przed wznowieniem kuracji, jeśli to konieczne.
Na tachykardię
Skuteczność: +++
Stosowanie
Dla dorosłych i młodzieży. Na skórę, nałóż 1 kroplę olejku nardowego na wewnętrzną stronę nadgarstków, a następnie weź głęboki oddech, gdy tylko poczujesz taką potrzebę (konieczna porada lekarska przy długotrwałym stosowaniu).
Nard z Himalajów czy Ylang Ylang?
Olejek z nardu himalajskiego będzie bardzo skuteczny, ale jeśli masz pod ręką olejek eteryczny Ylang Ylang sprawdzi się on jeszcze lepiej! Na skórę: 1 kropla olejku Ylang Ylang na wewnętrzną stronę nadgarstków, a następnie weź głęboki oddech, gdy tylko poczujesz taką potrzebę (konieczna porada lekarska przy długotrwałym stosowaniu).
Na hemoroidy
Skuteczność: +++
Stosowanie
Dla dorosłych i młodzieży. Na skórę, dodaj 1 kroplę do 4 kropli oleju roślinnego, nałóż na hemoroidy po prysznicu i po każdym stolcu, aż do zniknięcia.
Nard z Himalajów czy drzewo mastyksowe?
Olejek z nardu himalajskiego będzie bardzo skuteczny, ale jeśli masz pod ręką olejek eteryczny z drzewa mastyksowego sprawdzi się on jeszcze lepiej! Na skórę: 1 kropla olejku mastyksowego na 19 kropli oleju roślinnego, nakładać na hemoroidy po prysznicu i po każdym siodle, aż do zniknięcia.
Na niewydolność jajników
Skuteczność: +++
Stosowanie
Dla dorosłych i młodzieży. Na skórę, rozcieńczyć 20% olejku nardowego w 80% oleju roślinnego (tj. 1 objętość olejku na 4 objętości oleju roślinnego), wmasować w podbrzusze lub dół pleców, stosować 2 razy dziennie przez 7 dni.
Nard z Himalajów czy mięta cytrynowa?
Olejek nardowy będzie bardzo skuteczny, ale jeśli masz pod ręką olejek eteryczny z mięty cytrynowej sprawdzi się on jeszcze lepiej! Na skórę: rozcieńczyć 20% olejku z mięty cytrynowej w 80% oleju roślinnego (tj. 1 objętość olejku na 4 objętości oleju roślinnego), wmasować w podbrzusze lub dół pleców, stosować 2 razy dziennie przez 7 dni.
Do medytacji
Skuteczność: +++
Stosowanie
Dla dorosłych i młodzieży. Dyfuzja, olejek z nardu nie powinien być używany sam. Konieczne jest rozcieńczenie go innymi olejkami eterycznymi w stężeniu od 5 do 10% (1 objętość olejku nardowego na 9 do 19 objętości innych olejków eterycznych). Sugerujemy więc dodanie olejku z nardu do następującej synergii do medytacji.
Używanie w synergii
Dla dorosłych i młodzieży. Dyfuzja, wlej mieszankę olejków eterycznych do dyfuzora, przestrzegając liczby kropel wskazanej w jego instrukcji.
- 60 kropli olejku eterycznego z zielonej mandarynki
- 25 kropli olejku eterycznego z kadzidłowca
- 15 kropli olejku eterycznego z bazylii
- 5 do 10 kropli olejku eterycznego z nardu himalajskiego
Więcej informacji lub inni użytkownicy: olejki eteryczne do medytacji.
Nard Himalajów czy kadzidłowiec?
Olejek eteryczny z nardu z Himalajów będzie bardzo skuteczny, ale jeśli masz pod ręką, olejek eteryczny z kadzidłowca sprawdzi się on jeszcze lepiej! Do dyfuzora wlej liczbę kropel wskazaną w instrukcji urządzenia. Włączyć dyfuzor na maksymalnie 30 minut.
Na zaburzenia snu, bezsenność
Skuteczność: +++
Stosowanie
Dla dorosłych i młodzieży. Na skórę, 1 kropla olejku nardowego na 4 krople oleju roślinnego, nałóż na klatkę piersiową przed snem. Powtórz w razie potrzeby. W przypadku dzieci powyżej 6 lat przed użyciem skonsultuj się z lekarzem.
Nard z Himalajów czy rumianek rzymski?
Olejek z nardu himalajskiego będzie bardzo skuteczny, ale jeśli masz pod ręką olejek eteryczny z rumianku rzymskiego sprawdzi się jeszcze lepiej! Można go stosować od 3 miesiąca życia w dyfuzji, np. 10 minut przed snem, lub na skórę, 1 kropla rozcieńczona w 9 kroplach oleju roślinnego, wmasować w splot słoneczny i/lub podeszwy stóp.
Na żylaki
Skuteczność: +++
Stosowanie
Dla dorosłych i młodzieży. Na skórę, 1 kropla olejku nardowego na 4 krople oleju roślinnego, wmasować w nogi kierując się od dołu do góry, stosować rano i wieczorem przez okres 20 dni, następnie po tygodniu przerwy kontynuować kurację w razie potrzeby.
Nard z Himalajów czy drzewo mastyksowe?
Olejek z nardu himalajskiego będzie bardzo skuteczny, ale jeśli masz pod ręką olejek eteryczny z drzewa mastyksowego sprawdzi się on jeszcze lepiej! Na skórę, 1 kropla na 4 krople oleju roślinnego, wmasować w nogi kirując się od dołu do góry, stosować rano i wieczorem przez okres 20 dni, następnie po tygodniu przerwy kontynuować kurację tak długo, jak to konieczne.
Inne zastosowania olejku eterycznego z nardu himalajskiego
Olejek eteryczny z nardu himalajskiego jest używany przy wielu innych okazjach, w szczególności w związku z jego właściwościami uspokajającymi oddech i pracę serca. W przypadku poniższych dolegliwości będzie to skuteczny, ale niekoniecznie najlepszy olejek eteryczny. Podpowiadamy więc najlepsze zamienniki dla olejku z nardu himalajskiego dla następujących problemów.
Stres
Olejek z nardu z Himalajów skuteczny, ale... dla bardziej efektywnego zniwelowania stresu polecamy olejek eteryczny Petitgrain:
- Inhalacja, 1 czystą kroplę olejku Petitgrain nanieś na nadgarstki i weź głęboki oddech, stosuj 3 razy dziennie, aż do poprawy. Po 3 tygodniach stosowania zrób tygodniową przerwę.
- Dyfuzja, wlać liczbę kropli olejku Petitgrain wskazaną w instrukcji dyfuzora. Włączyć urządzenie na maksymalnie 30 minut.
Jak rozpoznać dobry olejek eteryczny z nardu z Himalajów?
Właściwości botaniczne
- Nazwa łacińska: Nardostachys jatamansi DC.
- Rodzina botaniczna: Valerianaceae
- Użyta część: kłącza
- Kraj pochodzenia: Nepal
CWłaściwości fizyczne
- Gęstość w 20°C: 0.935 do 0.965
- Współczynnik załamania światła w 20°C: 1.500 do 1.510
- Skręcalność optyczna w 20°C:
- Temperatura zapłonu: 100
Właściwości organoleptyczne
- Wygląd: lekko lepka ciecz
- Kolor: żółty do ciemnozielonego
- Zapach: drzewny, słodki, ciężki
Właściwości biochemiczne
- kalaren: od 4 do 16%
- α-paczulen: 2 do 12%
- seychellen: ≤ 8%
- gwajadien: ≤ 8%
- 7-Epi-α-Selinen: ≤ 9%
Odnośnie tych porad
Ten artykuł o aromaterapii został napisany przez Théophane de la Charie, autora książki „Uzdrawianie olejkami eterycznymi”, w towarzystwie multidyscyplinarnego zespołu farmaceutów, biochemików i agronomów.
Compagnie des Sens i jej zespół nie zachęcają do samoleczenia. Udzielane informacje i porady pochodzą z referencyjnej bazy bibliograficznej (książki, publikacje naukowe itp.). Są one podawane w celach informacyjnych lub by zainspirować do zgłębiania tematu aromaterapii: w żaden sposób nie powinny zastępować diagnozy, konsultacji lub obserwacji lekarskiej i nie mogą pociągać do odpowiedzialności Compagnie des Sens.