Zielona glinka i jej właściwości – oczyszczenie i regeneracja dla skóry

GLINKA ZIELONA – POZYSKIWANIE i SKŁAD
Glinki wykorzystywane są od lat, zwłaszcza w przemyśle kosmetycznym, gdyż wchodzą w skład wielu produktów do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Zarówno amatorzy, jak i fani naturalnej pielęgnacji przygotowują kosmetyki DIY, a glinki są jednym z kluczowych składników dla ich mieszanek. Warto więc wgłębić się w temat naturalnych glinek i poznać je trochę bliżej.Glinki wydobywa się spod ziemi, następnie suszy na słońcu (by nie utraciła swoich cennych składników) i proszkuje. W zależności od występowania i stężenia konkretnych pierwiastków glinki przybierają różne kolory, mamy więc: glinkę zieloną, glinkę białą, glinkę różową, glinkę czerwoną, czy glinkę czarną. Glinka zielona składa się głównie z tlenku krzemu (IV), tlenku glinu, tlenku żelaza (III), tlenku wapnia i tlenku potasu. Zawiera także w śladowych ilościach związki magnezu, manganu, sodu, tytanu i fosforu. Naturalna zielona glinka występuje w dwóch odmianach, które różnią się składem.
JAKIE WYRÓŻNIAMY RODZAJE GLINKI ZIELONEJ?
W zależności od miejsca odkrycia złóż wyróżnia się dwie odmiany zielonej glinki:- Zielona glinka montmorillonite – zwana także zieloną glinką francuską, gdyż pochodzi z południowej Francji. Ta odmiana ma bogaty skład, bo zawiera aż 20 soli mineralnych i pierwiastków śladowych, dlatego będzie lepsza do remineralizacji skóry.
- Zielona glinka illite – odkryta w kopalniach w USA w stanie Illinois. Zawiera mniej minerałów, jednak wyróżnia się mocniejszym działaniem absorpcyjnym.


WŁAŚCIWOŚCI ZIELONEJ GLINKI
- Absorpcyjna i oczyszczająca – glinka zielona jest bardzo chłonna, działanie absorpcyjne pozwala na wychwytywanie i usunięcie bakterii, pasożytów i zanieczyszczeń ze skóry. Doskonale wchłania też sebum, dzięki czemu matowi, oczyszcza i zapobiega powstawaniu niedoskonałości.
- Złuszczająca – zielona glinka ma postać drobno zmielonego proszku, co w połączeniu z działaniem oczyszczającym i mechanicznym peelingowaniem skóry daje efekt delikatnego złuszczania martwego naskórka.
- Przeciwstarzeniowa i regenerująca – glinka zielona wpływa na syntezę kolagenu, potrzebnego do utrzymania elastyczności i jędrności skóry, zatem hamuje proces starzenia i widocznie odżywia cerę.
- Remineralizacyjna i detoksykująca – zielona glinka zawiera mnóstwo minerałów i pierwiastków śladowych, które mają wpływ na nasze zdrowie i wygląd skóry. Pomaga także oczyścić organizm z toksyn.
- Przeciwzapalna – zielona glinka łagodzi stany zapalne skóry, zmniejszając obrzęk i zaczerwienienie.
DLA KOGO SPRAWDZI SIĘ ZIELONA GLINKA?
Zieloną glinkę znamy przede wszystkim jako kosmetyk do pielęgnacji twarzy, sprawdzi się więc szczególnie dla cer: tłustych, mieszanych, normlanych, trądzikowych, skłonnych do wyprysków i zaskórników, dojrzałych.Glinki kosmetyczne wykorzystuje się także w spa i ośrodkach leczniczych, gdzie wykonuje się zabiegi z ich wykorzystaniem, np. w masażu błotnym. Okłady, maski do ciała czy kąpiele z zieloną glinką możesz też zrobić w domu na: reumatyzm, bóle mięśni, rany, oparzenia, krwiaki, siniaki, czy po prostu by oczyścić i zregenerować skórę lub zredukować cellulit i trądzik na ciele.
Zielona glinka będzie też odpowiednia do pielęgnacji włosów, szczególnie przetłuszczających się i dotkniętych łupieżem.
Zieloną glinkę można także pić, jeśli cierpimy na problemy układu trawiennego (biegunki, wzdęcia), chcemy usunąć toksyny lub metale ciężkie z organizmu.


JAK STOSOWAĆ ZIELONĄ GLINKĘ?
Chociaż może wydawać się, że glinkę zieloną głównie wykorzystuje się do upiększających maseczek do twarzy, jej potencjał jest o wiele większy. Naturalną glinkę można więc wykorzystać jako:- wspomnianą już maseczkę do twarzy,
- oczyszczającą maskę na włosy,
- okład na skórę,
- dodatek do leczniczej kąpieli,
- napój na problemy trawienne.
MASECZKA Z ZIELONEJ GLINKI
Maska do twarzy z glinki to najprostszy sposób, by skorzystać z jej leczniczych właściwości. Można ją wykonać w bardzo prosty sposób.Do naczynia wsyp 1-2 łyżki sproszkowanej glinki, a następnie dolej odrobinę wody. Dokładnie rozmieszaj za pomocą szpatułki (nie używaj metalowej łyżki!). Maseczka powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. W zależności od upragnionego efektu możesz urozmaicić maskę olejkami eterycznymi, hydrolatami lub olejami roślinnymi. Gotową maseczkę nałóż na oczyszczoną i wilgotną twarz oraz szyję i pozostaw na około 15 minut. Pamiętaj, że glinkowe maseczki nie mogą zaschnąć, więc w międzyczasie spryskuj twarz wodą lub hydrolatem.

